OBLÍBENÉ OBCHODNÍ ZNAČKY
FENDER
Fender Musical Instruments Corporation je společnost založená roku 1946 Leo Fenderem v americké Kalifornii a v současnosti jedna z nejznámějších firem v oboru.
První Fenderův úspěch na poli hudební výbavy kupodivu nesouvisel s nástroji, ale s aparaturou. Roku 1948 prvně vešlo jeho jméno ve známost, když na trh uvedl první větší sérii aparátů, která tehdy získala přezdívku Tweed Amps.
V roce 1951 prorazil Fender i na poli výroby hudebních nástrojů, a to opravdu velkým způsobem - Byla představena kytara Telecaster. Stejného roku byla na trh uvedena i Precision Bass. O 3 roky později vznikl snad nejslavnější Fendrův model, Stratocaster. Poté Fender pustil na trh další designové variace elektrických kytar a baskytar – Jazzmaster, Jaguar, Cyclone, Mustang, Showmaster, Toronado a Jazz Bass. Samozřejmě pokračoval ve vývoji jak tranzistorových, tak zejména lampových aparátů a akustických kytar.
Po celou dobu existence se nástroje Fender vyrábí ve Spojených státech, konkrétně v kalifornské Coroně, nižší modely se vyrábí v mexické Ensenadě, některé modely se vyrábí i v Japonsku. Fender také nabízí levnější modely Squier by Fender, které se vyrábí v Asii.
Fender jedním z nejznámějších výrobců elektrických i akustických kytar, baskytar, aparatury a příslušenství k nim. Jeho nástroje nalezneme v rukou nespočtu hudebníků, kteří si tyto nástroje oblíbily kvůli perfektnímu zvuku, skvělému zpracování a ohromné spolehlivosti.
DIGITECH
Společnost Digitech je firmou, která se zabývá výrobou kytarových, baskytarových, jiných nástrojových a též vokálních efektů. Pochází z USA a spadá pod korporaci NYSE-HAR Harman International. Ačkoli se to nemusí zdát, jde o společnost založenou již v roce 1974 Johnem Johnsonem a Davidem DiFrancescem, zakladatelem DOD Electronics.
Od začátku byl Digitech výrobcem, který hodně sázel na vývoj a inovaci technologií, a to i v začátcích, kdy tyto výrobky vznikaly jen v garáží v Salt Lake City. Roku 1987 představili efektový procesor DSP 128, který umožňoval používat až tři efekty najednou a jako první multi-efekt se dočkal pozitivního hodnocení odborné veřejnosti. Později představili například IPS33, první komerčně úspěšný harmonizér, Vocalist, který jako první zvládal 5 úrovňovou harmonii, či v roce 1990 legendární Whammy, která je dodnes jedním z nejžádanějších efektů.
Zcela unikátní záležitostí byl v době svého uvedení na trh i procesor a preamp v jednom RP-1, který odstartoval zcela novou éru používání multi-efektových procesorů přímo na pódiu a na živo. Společně s platformou TSR24 se stal opravdu ultimativním strojem, od kterého chyběl jen krůček k vytvoření další legendy – GSP1101. Tento procesor a premp je i dnes mezi profesionálními hudebníky velmi ceněný a často užívaný.
Roku 1993 se společnost přestěhovala na svou současnou adresu, na Sandy Parkway v Salt Lake City, kde pokračovala ve vývoji nových technologií a zařízení, z nichž mnohé si vydobyly úspěch po celém světě. I dnes je Digitech jedním z průkopníků ve své oblasti a pořád zásobuje trh efekty, které jsou známé svou promyšleností, zvukovou kvalitou a spolehlivostí.
IBANEZ
Tato firma vlastněná společností Hoshino Gakki byla založená v roce 1957 v japonské Nagoye a jde o jednoho z prvních výrobců kytar z Japonska, kteří se prosadili i v Evropě a Americe. Ibanez se výrazně podepsal na současné podobě trhu s kytarami elektrickými i akustickými, stejně jako s baskytarami nebo kytarovými efekty.
Hoshino Gakki bylo založeno roku 1908 jako hudební divize společnosti Hoshino Shoten. Jméno Ibanez se poprvé v Japonsku objevilo v roce 1927, kdy Hoshino začalo importovat akustické kytary ze španělské dílny Salvatora Ibaneze. Ta byla ale zničena během španělské občanské války, a tak se v Japonsku rozhodli vyrábět vlastní nástroje, a to nejen akustické, ale i elektrické kytary či baskytary, pod jménem Ibanez Salvator. V roce 1957 se jméno zkrátilo jen na Ibanez a i právně byla založena tato samostatná společnost.
Tímto začala moderní éra výroby Ibanez, v katalogu se kromě kopií některých evropských kytar jako Hagström nebo EKO objevily i velmi divoké designy. V 70. létech Ibanez začal kopírovat kytary Fender, Gibson či Rickenbacker, což vyústilo v soudní spory a následný zákaz výroby těchto kopií, které se dnes označují jako „lawsuit copies“. Zároveň to ale vedlo i k tomu, že z Ibanez se stalo to, čím jsou tyto kytary dnes – konečně se začaly vyrábět vlastní a zcela originální modely.
Skutečný boom těchto nástrojů přišel v 80. a 90. letech, kdy se celosvětově prosadily a získaly si jako tovární hráče mnohé významné kytaristy. Na Ibanez hrají nebo hráli např. Steve Vai, Joe Satriani, John Petrucci, Paul Gilbert, Mick Thompson, Munky, Fieldy, Noodles, Herman Li, Marty Friedman, Paul Stanley, Stanley Jordan, Daron Malakian, Omar Rodriguez, Pat Metheny, John Scofield a mnozí další.
V této době se Ibanez dostal celosvětově do podvědomí mnoha hudebníků ze všech oblastní hudby a získal si velmi široký okruh přívrženců, kteří hledají vysokou kvalitu, skvělý poměr ceny a výkonu, originalitu a inovaci, to vše ale stále odkazující na tradici těchto japonských kytar.
ESP-LTD
ESP Company Limited je jedna z nejznámějších společností vyrábějící elektrické kytary a baskytary, která si světový věhlas získala zejména díky spolupráci s těmi největšími hvězdami rockové a metalové hudby. Přestože jde původně o firmu japonskou, je její současné sídlo v USA, konkrétně v kalifornském North Hollywood.
Historie této značky začala toku 1975, kdy Hisatake Shibuya otevřel obchod Electric Sound Pr., kde fungoval jako kytarář a výrobce náhradních dílů do elektrických kytar. Již rok poté si získal skvělou reputaci. Roku 1983 rozšířil pole své působnosti i do USA, kde se stal brzy velmi oblíbeným. V roce 1984 začala ESP v New Yorku vyrábět první custom kytary, jejich zákazníky byli například Page Hamilton, Vinnie Vincent, Bruce Kulick či Ronnie Wood.
Ve stejné době začala tato firma prodávat i první sériové nástroje označené v řadě 400, kromě nich vyráběla kytary i pro značky jako Kamer nebo Schecter. Pravý rozkvět přišel v letech 1986 a 1987, kdy si své signatury u ESP objednali George Lunch a Kirk Hammett. Tito dva proslavili ESP natolik, že v 90. letech přišel pro tyto nástroje vyráběné ohromný boom.
V současnosti patří kytary a baskytary ESP mezi špičku a dají se nalézt v rukou mnoha profesionálních i amatérských hráčů, jmenovat můžeme například Willieho Adlera, Toma. Arayu, Maxe Cavaleru, Page Hamiltona, Kirka Hammetta, Jeffa Hannemana, James Hetfielda, Richarda Kruspeho, Alexi Laiha, Wayna Statica, Emppu Vuorinena, Michaela Wiltona nebo Ronnie Wooda.
Od roku 1996 funguje i subfirma ESP-LTD, která nabízí nástroje známé z nabídky ESP, avšak cenově dostupné mnohem širšímu okruhu hudebníků, samozřejmě se zachováním vysokých standardů kvality a zpracování. Tyto nástroje se vyrábí v Koreji a Indonésii.
STAGG
Společnost Stagg je v současnosti jednou z nejdravějších firem v oboru výroby hudebních nástrojů. Firma Stagg Music vznikla roku 1995 a od této doby se jí podařilo svou nabídku rozšířit téměř do všech odvětví hudby a díky husté distribuční síti dostat své produkty do celého světa. Její sídlo lze nalézt v Belgii, konkrétně v Bruselu. Zde se také designují všechny produkty Stagg, které jsou pak vyráběny v Asii.
Nabídka firmy Stagg je velmi široká. Od klasických strunných nástrojů, kytar a baskytar, přes bicí nástroje a perkuse až po nástroje dechové, různou audiotechniku, kytarové a baskytarové aparatury či efekty, kabely, stojany, struny, ladičky, metronomy a obaly a mnoho dalšího různorodého příslušenství.
Základní filozofií celé firmy je nabídnout hudební nástroje a příslušenství za co možná nejatraktivnější cenu a v nejširší možné nabídce při zachování dobré kvalitativní úrovně. Zejména pro začínající hráče jsou díky tomu nástroje Stagg velmi dobrou volbou.
Díky kvalitě svých produktů se firmě Stagg podařilo oslovit nejen amatérské, ale i profesionální hudebníky z celosvětově známých kapel. Jde například o Marka Schulmana z kapely zpěvačky Pink, Stephena Van Haestregta z Within Temptation, Paula Robinsona spolupracujícího s Rodem Stewartem nebo Van Morrison, Nilse Bergera z Dog Eat Dog, Jamie Olivera z UK Subs, Brama Steemanse z Janez Detd, Kurtise Smithe z The Brew, Réjane Turrel nebo Tony Liottu.
MARSHALL
Jen málokterá společnost se zapsala do historie a vývoje kytarového či baskytarového tónu tak výrazně právě tak jako britský výrobce MARSHALL AMPLIFICATION
sídlící v Milton Keynes. Jen seznam hudebníků, kteří svůj zvuk spojili s touto legendou, by byl snad nekonečný.
Málokdo by ale asi dnes řekl, že když v 60. letech Jim Marshall začal podnikat, byl obyčejným prodejcem v hudebninách, které se ale vůbec nevěnovaly kytarové výbavě, spíše bicím. Dle Marshalla se na kytarové zboží přeorientoval až po tom, co k tomu byl „naveden“ místními hudebníky, například Ritchiem Blackmorem nebo Petem Townshendem. K vlastní ideje výroby aparátů Marshalla přivedl fakt, že tehdy velmi oblíbené americké Fendery byly na britském trhu velmi drahé, tudíž se pokusil stavět jejich kopie.
Po šesti prototypech prý konečně dospěl k modelu, který měl onen „Marshall sound“ a když se dostal na trh, byl pojmenován JTM 45. S dalšími lety přibývaly nejen nové modely aparátů Marshall, ale i zvučná jména hudebníků, kteří tyto výrobky používali. Pár příkladů za všechny: Erica Clapton, Jimi Hendrix, Eddie Van Halen, Randy Rhoads, Zakk Wylde, Kerry King, Jeff Hanneman, Yngwie Malmsteen, Dave Murray, Angus Young či Slash.
Od začátku 60. let dodnes bylo na trh uvedeno mnoho aparátů Marshall, které svým způsobem definovaly kytarový zvuk své doby – jedno jestli šlo o Bluesbreaker, „Plexi“, JCM 800 či 900. I dnes patří Marshall na špičku výrobců aparátů, jehož modely oslovují ohromné množství hudebníků snad v každém hudebním směru.